Young Writers, social media
|
Young Writers
Young Writers

Feedback Form

Click here if you would like to add a comment.

Thank For your Feedback

Error!

POP!
Competition Winners

Pupil Prizewinners (See Below) POP! attracted in excess of 21,000 entries. Congratulations to all the winners and a big thankyou to all who participated.

PRIZES - Awarded Per Book

1st Prize - A Lexibook PDA
Runner-Up - £10 Virgin Megastore Voucher

Cheshire
1st Prize: Robin Tindale - Hartford High School, Hartford
Runner-Up: Ismaeel Hussain - Lymm High School, Lymm

Christmas Crackers
1st Prize: Aimee Mellett - Caludon Castle School, Coventry
Runner-Up: Lara Jesani - St Martinís High School, Solihull

Co Antrim
1st Prize: Helen Peden - Antrim Grammar School
Runner-Up: Jade Frew - Ballymena Academy

Devon & Cornwall
1st Prize: Shonagh Dowdle - Edgehill College, Bideford
Runner-Up: Alice James -Torquay Grammar School

Eastern Counties
1st Prize: James Martin - The Honywood School, Coggeshall
Runner-Up: Meg Shorten - Bury St Edmunds County Upper School, Bury St Edmunds

Expressions from the UK
1st Prize: Daniel Tyler - South Wirral High School, Eastham
Runner-Up: Mandy Stevenson - Kilkeel High School, Kilkeel

Festive Times & Other Rhymes Vol I
1st Prize: Katrina Reynolds - Helston Community School, Helston
Runner-Up: Ross Kowald - Denefield School, Tilehurst

Festive Times & Other Rhymes Vol II
1st Prize: Hannah Selby-Hughes - The Whitby High School, Whitby
Runner-Up: Matthew Hall - Painsley Catholic College, Cheadle

From Distant Shores
1st Prize: Aarti Mody - Cathedral & John Cannon School (The)
Runner-Up: Sayuri Nakamura - International School of Stuttgart, Germany

Germany From Distant Shores Vol II
1st Prize: Rebecca Chisweto - Arundel School, Zimbabwe
Runner-Up: Diana Lamport-Stokes - St Andrewís International High School, Malawi

Hampshire
1st Prize: Franky Green - The Connaught School
Runner-Up: Jessica Bone - Fort Hill Community School

International Inspirations
1st Prize: Sara Sheikh - Dhahran British Grammar School, Saudi Arabia
Runner-Up: Tom King - The English International School

Lancashire
1st Prize: Dominic Spencer - Burscough Priory Science College
Runner-Up: ZoŽ Morrison - St Bedeís Catholic High School, Lytham

Northern England
1st Prize: Donna Allen - Emmanuel College, Gateshead
Runner-Up: Alexander Haydock - Whitburn CE School, Whitburn

Northern Ireland
1st Prize: Catriona Arlaw - Coleraine High School, Coleraine
Runner-Up: Ruth Colis - Coleraine High School, Coleraine

Northern Ireland Vol II
1st Prize: Soraya Paterson - Victoria College, Belfast
Runner-Up: Rachel Michael - Magherafelt High School, Magherafelt

Poetic Voices from Across the UK
1st Prize: Lucas Williams - North Bridge House Senior School, London
Runner-Up: Joel Richardson - Elizabeth College, Guernsey

Scotland Vol I
1st Prize: Alison Wong - Grove Academy, Broughty Ferry
Runner-Up: Alexis Collins - Kelso High School, Kelso

South East England
1st Prize: Evelyn Denton - Kenrick School, Reading
Runner-Up: Alice Ummat - Kendrick School, Reading

Southern England
1st Prize: Beth Cooke - Regents Park Community College, Southampton
Runner-Up: Ashley Mergulhao - Sir Joseph Williamson Mathematical School, Rochester

Surrey
1st Prize: Serena Collins - Nonsuch High School
Runner-Up: Qasim Alli - Wallington County Grammar School

The Midlands
1st Prize: Kial Horton - The Bolsolver School, Chesterfield
Runner-Up: Rhianne Hartshorn - Deincourt Community School, Chesterfield

The Midlands Vol II
1st Prize: Nadine Loach - Meole Brace School, Shrewsbury
Runner-Up: Emily Butler - King Edward VI College, Stourbridge

Voices of Youth
1st Prize: Christopher Hellier - Haygrove School, Bridgwater
Runner-Up: Victoria Williams - Whitchurch High School, Whitchurch

Wales
1st Prize: Laura Roberts - Alun School, Mold
Runner-Up: Jessica Gardner - Cardiff High School, Cardiff

Wales Vol II
1st Prize: Zoe Crane - Brecon High School, Brecon
Runner-Up: Harriet Lambert - St Martinís Comprehensive School, Caerphilly

West Country
1st Prize: Gabriel Raeburn - Thomas Keble School, Stroud
Runner-Up: Trystan Archer - The Crypt School, Gloucester

The West Midlands
1st Prize: Renu Suthi - Edgbaston High School
Runner-Up: Gabrielle Barnard - Langley High School

Yorkshire & Lincolnshire
1st Prize: Adam Fenwick - The Humberston Comprehensive School, Grimsby
Runner-Up: Jade Dannatt - Wingfield Comprehensive School, Rotherham

A big thank you to all the schools and pupils who participated. The Editorial team has enjoyed reading every single poem as well as the difficult task of selecting the winners. The fantastic poetry series has become part of the National Archives at the British Library, London and will be kept forever, showing a snapshot of what inspires today’s young adults. Each participating school received a complimentary copy of the edition their pupils feature in, so don’t forget to check out your school’s library to see if a Young Writers book is on the shelves!